Важливість розвитку дрібної моторики
Дрібна моторика – це дрібні та точні рухи пальців і кисті рук.
Починати роботу з розвитку рухів рук малюка потрібно з моменту народження, оскільки в перші 3 роки життя мозок малят розвивається найінтенсивніше. Дослідження науковців свідчать, що кожен пальчик має своє представництво у корі великих півкуль головного мозку. «Між рукою і мозком існує багато зв’язків, які діють двосторонньо – рука розвиває мозок; мозок розвиває руку, роблячи її інструментом творчості, знаряддям і джерелом думки» - наголошував В. Сухомлинський.
Розвиток дрібної моторики забезпечує:
- достатній рівень пам’яті, уваги, уяви;
- здатність планувати свої дії;
- формування мовленнєвих навичок;
- розвиток просторового орієнтування та координації рухів, що в подальшому сприятиме успішній підготовці дитини до навчання.
Маркери розвитку дрібної моторики дитини раннього віку
2 – 3 місяці: немовля вивчає світ через дотик та вивчає можливості своєї ручки, тягнеться до іграшок і предметів, вивчає руки та пальці батьків, обмацує самого себе. Це допомагає йому сформувати картину світу і чіткі межі між собою і оточуючими об’єктами.
5 – 6 місяців: прорізуються зуби, тому дитя цілеспрямовано тягне кисті до рота, намагаючись врятувати свербіж (це перші повністю усвідомлені рухи); розглядає свої ручки та грається ними; впевнено скеровує їх до предметів, хапає, утримує.
7 – 12 місяців: маля впевнено бере предмети та вчиться взаємодіяти з ними: перекладає їх з однієї руки в іншу, складає невеликі речі в коробку, бере чашечку та самостійно п’є з неї. Переважає точний щипковий захват: немовля хапає предмети вказівним і великим пальцями.
1 рік: тримає предмет однією рукою, а іншою – взаємодіє з ним. Імітує дії дорослого.
1,5 року: цікавиться книгами, впевнено тримає столові прибори, олівці, фломастери, ручки; вчиться будувати башти з кубиків, з’єднувати речі один з одним, відкручувати кришки з пляшок; грає з пірамідами.
1,5 – 2 роки: самостійно перегортає сторінки книжечок; проштовхує дрібні предмети в отвори, з огляду на їх форму; знімає прищіпки, будує з 4-6 деталей башти з кубиків; розстібає липучки, великі ґудзики.
2 – 3 роки: грає з глиною, піском і пластиліном; малює, відтворює прості фігури, копіює лінії, нанизує намистинки; застібає і розстібає всі види замків, ґудзиків, володіє ножицями.
Пам’ятайте, що чим «розумніші» руки, тим розумніша ваша дитина!